ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ

Υποψήφιοι Λαϊκής Συσπείρωσης Ζωγράφου 2014

ΥποψHφιος ΠεριφερειAρχης ATTIKHΣ:

Θανάσης Παφίλης, Μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του ΚΚΕ, βουλευτής Α΄Αθήνας και κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΚΚΕ. Γεννημένος το 1954. Σπούδασε νομικά στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Διετέλεσε βουλευτής του ΚΚΕ 1989- 1993 και ευρωβουλευτής του ΚΚΕ από το 2004 έως το 2009. Είναι Γενικός Γραμματέας του Παγκόσμιου Συμβουλίου Ειρήνης (ΠΣΕ).

ΔΗΜΟΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥ (ΓΟΥΔΙ – ΙΛΙΣΙΑ – ΖΩΓΡΑΦΟΥ)

afisa_ekloges_2014_teliki

Το ψηφοδέλτιο της Λαϊκής Συσπείρωσης στο Δήμο Ζωγράφου αποτελείται από πρωτοπόρους αγωνιστές του λαϊκού κινήματος, δραστήριους αγωνιστές στο μαζικό κίνημα,  στους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων,   συνταξιούχους,  εργαζόμενους  του δήμου, εργαζόμενους αυτοαπασχολούμενους, εργαζόμενες  γυναίκες  και  νεολαίας της πόλης μας. Αγωνιστές που δίνουν καθημερινά τον αγώνα για την υπεράσπιση των εργατικών –λαϊκών δικαιωμάτων, για να ανοίξει ο δρόμος για μια κοινωνία χωρίς εκμετάλλευση, για μια ανάπτυξη προς όφελος του εργαζόμενου λαού.

Το ψηφοδέλτιο της Λαϊκής Συσπείρωσης διεκδικεί την ψήφο των εργατοϋπαλλήλων, των ανέργων, των συνταξιούχων, των μικρομεσαίων αγροτών και ΕΒΕ, των επιστημόνων, των νέων και των γυναικών, για το δήμο του Ζωγράφου για να δυναμώσει την λαϊκή αντίσταση και αντεπίθεση, να υπηρετήσει τα συμφέροντα των εργατών, των ανέργων, των ΕΒΕ, των νέων και των γυναικών από τα λαϊκά στρώματα, κόντρα στις ασκούμενες πολιτικές της Ε.Ε, των αστικών κυβερνήσεων, τον Καλλικράτη και τις επιδιώξεις του μεγάλου κεφαλαίου, χωρίς να σκέφτεται κανένα κόστος και συνέπειες.

Υποψηφιος ΔΗμαρχος ΖΩΓΡΑΦΟΥ:

Καραβίδας Ανδρέας, Φυσικοθεραπευτής, Δημοτικός Σύμβουλος, Μέλος του Κεντρικού Διοικητικού Συμβουλίου του Πανελληνίου Συλλόγου Φυσικοθεραπευτών, Μέλος Δ.Σ. Σύνδεσμου Προστασίας και Ανάπτυξης Υμηττού (ΣΠΑΥ)

Υποψηφιοι Δημοτικοι Συμβουλοι ζωγραφου:

1. Αγαθοκλέους Άννα, Ιδιωτική υπάλληλος
2. Αγιαννιτόπουλος Γιάννης, Εμποροϋπάλληλος, Κοινωνιολόγος
3. Αδαμίδου Εύα, Λογίστρια, Επαγγελματοβιοτέχνης, μέλος Δ.Σ. Δημοκρατικού Συλλόγου Γυναικών Ζωγράφου
4. Αλεξανδράτος Βασίλης, Επαγγελματοβιοτέχνης, πρώην δημοτικός σύμβουλος, Μέλος του Δ.Σ. του Συλλόγου Επισκευαστών Αυτοκινήτων Αθηνών, μέλος του Δ.Σ. του Βιοτεχνικού Επιμελητηρίου Αθήνας
5. Αμοργιανός Λάζαρος, Επαγγελματοβιοτέχνης
6. Αντωνιάδης Δημήτρης, Φοιτητής Γεωλογίας
7. Αρβανίτης Γιάννης, Συνταξιούχος Ιδιωτικός Υπάλληλος
8. Αρμπιλιά Βούλα, Ιατρός μικροβιολόγος
9. Βλάχος Γιάννης, Εργαζόμενος στον επισιτισμό, Αντιπρόεδρος του Συνδικάτου Επισιτισμού, Τουρισμού και Ξενοδοχοϋπαλλήλων Ν. Αττικής
10. Βούλτσος Νίκος, Ιδιωτικός Υπάλληλος, Κοινωνιολόγος
11. Γερογιάννης Νίκος, Συνταξιούχος ΔΕΗ, πρώην Πρόεδρος της Ένωσης Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων Ζωγράφου
12. Γιακουμής Αντώνης, Οικοδόμος, Μέλος του Δ.Σ. του Παραρτήματος Ζωγράφου, Καισαριανής, Βύρωνα, του Συνδικάτου Οικοδόμων
13. Γιαννακοπούλου Μάρθα, Μαθηματικός, εργαζόμενη στην ΚΕΔΕ, Μέλος του ΔΣ του Σωματείου εργαζομένων ΚΕΔΕ
14. Γιαννόπουλος Κωνσταντίνος, Ιδιωτικός Υπάλληλος, Ιστορικός
15. Δαπόλας Νίκος, Συνταξιούχος ΟΑΕΔ, Πρόεδρος Αθλητικού Σωματείου Ατόμων με Αναπηρία «Κεραυνός»
16. Δασκαλοπούλου Μαρία, Ξενοδοχοϋπάλληλος, Μέλος του Δ.Σ. του Σωματείου Εργαζομένων στο ξενοδοχείο Hilton
17. Δεμερτζής Γιώργος, Γεωλόγος, Άνεργος, Μέλος Επιτροπής Αγώνα Ανέργων Ζωγράφου
18. Δημητρακόπουλος Δημήτρης, Συνταξιούχος Πολεμικής Αεροπορίας
19. Διακάτου Ελευθερία, Λογίστρια – ιδ. υπάλληλος, Πρόεδρος της Ένωσης Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων Ζωγράφου
20. Δολιανίτης Αλέκος, Συνταξιούχος Τραπεζικός
21. Ευαγγελάτου Μαρία, Δρ Χημικός Μηχανικός, εργαζόμενη σε ερευνητικό κέντρο, Μέλος ΔΣ Δημοκρατικού Συλλόγου Γυναικών Ζωγράφου, Μέλος Λαϊκής Επιτροπής Ζωγράφου
22. Κακουλίδης Γιώργος, Δημοσιογράφος στην Εφημερίδα «Ριζοσπάστης», Πτυχιούχος Σχολής «Πολιτικής Οικονομίας» Κρατικού Πανεπιστημίου Μόσχας
23. Καρανικόλα Ελένη, Εκπαιδευτικός (Φιλόλογος)
24. Καρυοφύλλης Θέμης, Τοπογράφος μισθωτός τεχνικός, Δημοτικός Σύμβουλος
25. Κοσμάς Βασίλης, Αρχιτέκτονας Μηχανικός
26. Κοτσάνης Γιάννης, Άνεργος Εμποροϋπάλληλος
27. Λάππας Κώστας, Συνταξιούχος Αρχιτέκτονας
28. Λάφης Γιώργος, Εργάτης
29. Λιόκαρης Γιάννης, Ιδιωτικός Υπάλληλος
30. Λουκάτου Αντωνία, Άνεργη
31. Μαραμπότας Στέλιος, Συνταξιούχος ΙΚΑ, Μέλος ΔΣ του Παραρτήματος Ζωγράφου της ΠΕΑΕΑ – ΔΣΕ
32. Μαραμπότου Ειρήνη, Εκπαιδευτικός πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης
33. Μαυρίδης Αντρέας, Τελειόφοιτος Μηχανολόγος/Μηχανικός ΕΜΠ, Επικεφαλής Επιτροπής Αγώνα Ανέργων Ζωγράφου, Μέλος Λαϊκής Επιτροπής Ζωγράφου
34. Μοσχονάς Γιάννης, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας
35. Μπαρμπέρης Μάκης, Εκπαιδευτικός, πρώην μέλος του ΔΣ της ΣΤ ΕΛΜΕ, Δημοτικός Σύμβουλος
36. Μπότση Κωνσταντίνα, Βιολόγος, Ιδιωτική Υπάλληλος στην Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας
37. Μπρούκος Αντρέας, Συνταξιούχος ΙΚΑ, Αντιπρόεδρος Σωματείου Συνταξιούχων ΙΚΑ Ζωγράφου
38. Νάρη Ιουλία, Ιατρός, Μέλος του Δ.Σ. Σωματείου Εργαζομένων Νοσοκομείου Αγίου Σάββα
39. Ντάλιου Κατερίνα, Συνταξιούχος Επαγγελματοβιοτέχνης
40. Ντόριζα Κωνσταντίνα, Συνταξιούχος ΔΕΗ, Μέλος ΔΣ Δημοκρατικού Συλλόγου Γυναικών Ζωγράφου
41. Ξενάκης Αλέξανδρος, Φοιτητής Τμήματος Βιολογίας, Μέλος του ΔΣ του τμήματος Βιολογίας
42. Ορκοπούλου Χατζίδου Νίκη, Ηθοποιός, Μέλος του Πειθαρχικού Συμβουλίου του Σωματείου Ελλήνων Ηθοποιών
43. Όψιμος Βασίλης,  Δημόσιος Υπάλληλος, Βιολόγος
44. Πάλμου Σάσα, Συνταξιούχος ΙΚΑ, πρώην Γραμματέας του Συλλόγου Εργαζομένων Δήμου Ζωγράφου
45. Παπαθεοφάνους Βασίλης, Μεταλλεργάτης
46. Παρασκευόπουλος Γιάννης, Ιδιωτικός Υπάλληλος
47. Πετρόπουλος Γιώργος, Άνεργος, απόφοιτος ΙΕΚ Πληροφορικής
48. Πισπιρίγκος Χρήστος, Συνταξιούχος Τύπου, Πρόεδρος Συνταξιούχων Εφημεριδοπωλών Υπαλλήλων Πρακτορείων
49. Πολυμερίδου Χρυσούλα, Συνταξιούχος ΙΚΑ, Γραμματέας του Παραρτήματος Ζωγράφου της Πανελλήνιας Ένωσης Αγωνιστών Εθνικής Αντίστασης –  Δημοκρατικού Στρατού Ελλάδος
50. Σακκά Μαρία, Φαρμακοποιός, Μέλος του ΔΣ του Σωματείου Εργαζομένων του Γενικού Κρατικού Νίκαιας
51. Σεργιάννης Θέμης, Συνταξιούχος ΙΚΑ, Μέλος του ΔΣ του Σωματείου Συνταξιούχων ΙΚΑ Ζωγράφου
52. Σοφιανός Ανδρέας, Εργαζόμενος στον Επισιτισμό
53. Τρίμπου Ελένη, Ιδιωτικός Υπάλληλος, πρώην Γραμματέας της Ένωσης Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων  Ζωγράφου
54. Τσαλατσάνη – Μαγγανιάρη Θεοδοσία, Επαγγελματοβιοτέχνης, Πρόεδρος του Σωματείου Εμποροραυτών, Ραυτών και Επιδιορθοτών Αθήνας και Γραμματέας της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εμποροραυτών, Ραυτών και Επιδιορθοτών
55. Τσιμακίδης Σταύρος, ΕΒΕ, παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του Ηλυσιακού, Μέλος του Δ.Σ. του Συλλόγου Παλαιμάχων του Ηλυσιακού.
56. Τσοτσώνη Παρασκευή, Επαγγελματοβιοτέχνης, Μέλος του ΔΣ του Δημοκρατικού Συλλόγου Γυναικών Ζωγράφου
57. Φεύγας Θησέας, Δικηγόρος
58. Φίλιππας Σπύρος, Ιατρός ΠΕΔΥ
59. Φωλιάς Άρης, Μεταλλεργάτης/Μηχανολόγος
60. Χιωτέλης Σπύρος, Συνταξιούχος ΙΚΑ, Πρόεδρος Σωματείου Συνταξιούχων ΙΚΑ Ζωγράφου
61. Χριστάκη Ελένη, Επισκέπτρια Υγείας ΠΕΔΥ Λ. Αλεξάνδρας, Μέλος ΔΣ Υγειονομικών του ΕΟΠΥΥ
62. Ψαριανού Αναστασία, Παιδαγωγός προσχολικής αγωγής